Gyászolunk!

2022. május 5.

Életének 84. évében 2022. április 27-én elhunyt Ádám Antal, okleveles villamosmérnök, címzetes egyetemi docens.

1962-ben szerzett kitüntetéses diplomát a BME Villamosmérnöki Kar Műszer- és Finommechanikai Szakán. 1975-ig műegyetemi oktató. 1964-ben a Folyamatszabályozási Tanszék egyik alapító tagja. Oktatási és tudományos kutatási szakterülete az ipari folyamatok méréstechnikája és automatizálása. Több új tantárgy tematikáját és laboratóriumi gyakorlatait dolgozta ki, számos egyetemi jegyzet társszerzője, számos szakmai cikk és előadás szerzője volt. Felsőoktatási tevékenységének elismeréseként az Oktatásügy Kiváló Dolgozója miniszteri kitüntetés (1968) és a BME 200 éves jubileuma (1982) alkalmából adományozott emlékérem díjazottja. 2001-2005 között a BME tudományos és nemzetközi igazgatója volt, majd rektori illetve dékáni nemzetközi tanácsadóként dolgozott 2012-ig.

Ipari műszaki fejlesztési vezetői tevékenységét a műszeriparban fejtette ki. 1982-1986 között a Medicor Művek műszaki igazgatója és a vállalat Fejlesztési Intézetének irányítója volt. Ipari szakmai vezetői és tudományos egyesületi munkája elismeréseként MTESZ díjat (1982) és „Szabványosítás és Minőség” (1985) emlékérmet kapott.

1986-2001 között az államigazgatásban dolgozott középvezetőként (Ipari Minisztérium, Ipari és Kereskedelmi Minisztérium, Oktatási Minisztérium és OMFB) a műszaki fejlesztés, az innováció és a nemzetközi tudományos-technológiai kapcsolatok területén. Az OMFB-ben eltöltött 12 év alatt sokat tett hazánk két- és sokoldalú tudományos és technológiai (TéT) nemzetközi együttműködési kapcsolatainak kiszélesítéséért. 1989-ben a Munka Érdemrend ezüst fokozatát, 1998-ban A Magyar Köztársaság Érdemrend Kiskeresztje kitüntetést, majd 1999-ben a Francia Akadémiai Pálmarend elismerést kapta meg.

Távozásával nagy űrt hagyott maga után. Emlékét megőrizzük.