Gratulálunk!

2022. május 3.

Az MTA 195. közgyűlésén az MTA levelező tagjává választották Szirmay-Kalos László professzort.

Indoklás

1963-ban született Budapesten. 2001-től az MTA doktora. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Irányítástechnika és Informatikai Tanszékének egyetemi tanára, tanszékvezető-helyettese. Szakterülete a számítógépes grafika és az orvosi képalkotás, melyeknek elismert kutatója. A képszintézis alapelemének számító sugárkövetési feladatra konstans várható futásidejű algoritmusokat hozott létre. A transzportfolyamatokhoz olyan virtuális részecskéken alapuló eljárásokat dolgozott ki, amelyek torzítatlan becslést adnak, de a direkt szimulációnál sokkal hatékonyabban hajthatók végre. A megoldásukat kifejező végtelen dimenziós integrálok becsléséhez vizsgálta a nagydimenziós terekben a mintapontválasztás stratégiáit, és hatékony globális Monte Carlo- és Markov-lánc-alapú eljárásokat adott, amelyeket a legnépszerűbb grafikus rendszerekbe és 3D animációs eszközökbe is beépítettek. A képszintézis inverz feladata a tomográfia, amikor a mért viselkedési adatokból kell visszakövetkeztetni a  rendszer belső jellemzőire. Jelentős eredményeket ért el a  pozitronemissziós tomográfia területén is. Az  eredeti folyamatot leíró integrálegyenlet és adjungáltjának megoldását kombinálva új módszereket dolgozott ki. Az eredményekre épült a Mediso Tera-Tomo rendszere, amelyet a humán pozitronemissziós tomográfiában és preklinikai vizsgálatokban alkalmaznak világszerte. Iskolateremtő munkásságának eredménye a  BME Számítógépes Grafika Kutatócsoportja, amelyben két MTA-doktor, nyolc PhD-fokozatú kutató és öt doktorandusz dolgozik. Kilenc doktori hallgatója szerzett PhD-fokozatot.