RobonAUT 20220212

2022. január 20.

2022. február 12-én 10.00-tól újból követheted a robotautók versenyét!

EREDMÉNYEK

.Az autóknak emberi beavatkozás nélkül kell végighaladniuk egy gyorsasági és egy akadálypályán, útjuk során a legtöbb részfeladatot teljesítve. A rendkívül látványos és vidám verseny helyszínén

a járványhelyzet miatt közönséget nem fogadunk,

de az eseményt élőben követhetik majd a honlapunkon elérhető online közvetítés segítségével.

A RobonAUT a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának mesterképzésében résztvevő hallgatók számára kiírt robotépítő verseny. A rendezvényről további információk olvashatók az alábbi címeken:

www.robonaut.hu

www.facebook.com/robonautbme

Nézze meg Ön is a jövő lehetséges járműveit!

ENGLISH VERSION

We kindly invite you, your collegaues friends and family for

RobonAUT 2022

online event

on Saturday, 12th February 2022 between 10am-1pm

where independently working robotcars compete with each other. The cars have to go through without human intervention an obstacle course and a speed track during which they fulfill as much tasks as they can. On the location of this extremely spectacular and fun event

we do not accept audience because of current epidemic situation

but you can follow the event in live online streaming accessible on our homepage.

RobonAUT is a robot building competition for Master’s students on Faculty of Electrical Engineering and Informatics at BME. You can find more information below:

www.robonaut.hu

www.facebook.com/robonautbme

Staff of Department of Automation and Applied Informatics BME

Take a look at the possible vehicles of the future!