Pedagógusnap 2020

2020. június 8.

"Egy jó egyetemi előadás után olyan eufóriát érez ember, amit a színészek érezhetnek egy jó előadás után”

A Rátz Tanár Úr Életműdíj jubileumi évében azt tűztük ki célul, hogy korunk ismert magyar tudósait, kutatóit kifaggatva, az ő segítségükkel mutatjuk be azokat a tanárokat, akik Rátz László mintájára neves tudósokat állítottak pályájukra. Első interjúalanyunk, Dr. Rencz Márta, az elektronikai ipar egyik legjelentősebb termikus konferenciájának elismerését első, egyedüli nőként és európai szakemberként nyerte el. Dr. Rencz Márta, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának egyetlen professzor asszonya pedagóguscsaládból származik, így mondhatni édesapja elhivatottságának köszönheti tudományos pályáját. A professzorral Veiszer Alinda beszélgetett.

..........

Önt megtapsolják előadások után?

Régen nem volt jellemző, de most már 30 éve jellemző a taps, így a taps intenzitásából lehetett arra következtetni, mennyire volt jó az óra. De nem ez az emlékezetes, nekem például az első előadásom marad örök emlék. A professzorom helyett kellett beugranom, egy 600 fős előadóteremben. Akkor még az egész előadást meg kellett tanulni, nem volt kivetíthető vázlat. Székely Vladimir magyarázta el nekem, hogyan kell jó előadást tartani. Akkoriban ugyanis elektronikusan emelhető táblarendszerünk volt, hat mozgatható táblával, amiket egy kétórás előadás alatt kb kétszer teleírtunk. Ezekből egyszerre összesen négy tábla látszott.  Azt mondta nekem, hogy egy jó előadásban előre meg kell tervezni, hogy a négy látható tábla melyik részén mi látható minden egyes percben. Három napon keresztül tanultam éjjel-nappal arra az előadásra. Úgy éreztem magam, mint egy cirkuszi akrobata, de percről percre megterveztem, mi látszik melyik tábla melyik sarkában, hogy hivatkozni lehessen a korábban felírt képletekre és ábrákra. Ezt soha nem felejtem el.

teljes cikk