Drónérzékelés felsőfokon

2018. szeptember 7.

A pilóta nélküli légi járművek felderítését megkönnyítő eszközt fejlesztenek a Műegyetem szakemberei.

„Projektünkben drónérzékeléssel foglalkozunk, ami különbözik a drónelhárítástól: az utóbbi főként a katonaság feladata, míg az előbbi esetében a munkánk eredményének számos polgári alkalmazása lehet” – hangsúlyozta Korondi Péter, a BME Gépészmérnöki Kar (GPK) Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék (MOGI) tanszékvezető egyetemi tanára, aki az Antenna Hungária Zrt. ipari, a Műegyetem tudományos irányításával, valamint a Humansoft Kft. és a Magyar Honvédség szakmai támogatásával létrejött konzorcium tevékenységének jelenlegi fázisáról számolt be a bme.hu-nak. A felek tavaly csaknem 2 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyertek el az „UAV (Unmanned Aerial Vehicle, személyzet nélküli légi jármű) eszközök felderítését, mozgási pályájának meghatározására és követésére alkalmas komplex szenzorrendszer kifejlesztése” című pályázatukkal. A három éves program félidejéhez közelednek a kutatók.

A projektben a VIK részéről felelősök:

Drón klasszifikációs és öntanuló algoritmusok: Györfi László professzor emeritus (VIK Számítástudományi és Információelméleti Tanszék), Botzheim János egyetemi docens (GPK MOGI)

Passzív radar: Koller István mestertanár (VIK Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék)

Aktív radar: Seller Rudolf adjunktus (VIK Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék)

Akusztikai szenzorok: Augusztinovicz Fülöp egyetemi tanár (VIK Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék)

teljes cikk