A regisztrációs hét az induló félév fontos része. Valamennyi szemeszter ezzel indul, de a most kezdő elsőévesek számára ennek a hétnek még nagyobb a jelentősége, mint a későbbi félévekben.  Ez a hét az oktatás szervezésének, adminisztrációjának elengedhetetlen elemeihez szükséges időt biztosítja, erre az időszakra a későbbiekben is mindig úgy tekintsen majd, mint a félév fontos részére, melyen a részvétel, és az erre a hétre előírt feladatok teljesítése kötelező.

 

Mik is ezek a szervezési, adminisztrációs elemek ?

  1. A hallgatóknak valamennyi oktatási félévre be kell jelentkezniük. A bejelentkezés elmulasztása súlyos következményekkel járhat a hallgatói jogviszony szempontjából (ld. TVSz 3§/6/c.). Frissen felvett hallgatóinknak ezen túlmenően magára a képzésre is be kell iratkozniuk, ezzel válnak Egyetemünk és Karunk állampolgáraivá, hallgatóivá.
  2. A hallgatónak minden bejelentkezés alkalmával meg kell adnia, hogy aktív, vagy passzív félévként kívánja felhasználni az előtte álló tanulmányi időszakot. Aktív félévben tantárgyakat vesz fel és ezek teljesítésére jelentkezik, passzív félévben a hallgató nem folytat tanulmányokat, hallgatói jogviszonya szünetel, állami ösztöndíjas félévei ilyenkor nem fogynak. Mind az egymást követően, mind összességében a felvehető passzív félévek száma korlátozott (ld. TVSz 3§/4.)
  3. A tanszékek a regisztrációs hét hétfőjén véglegesítik tantárgy- és kurzuskínálataikat, a hallgatók ezt követően tudják véglegesíteni a következő félévre vonatkozó tantárgyfelvételeiket a Neptun Egységes Tanulmányi Rendszerben. Kreditrendszerű képzésünkben a hallgatók maguk döntik el, melyik és mennyi tantárgyat vesznek fel a következő szemeszterre, a szabad tantárgyfelvételben a tantárgyak egymásra épülését figyelembevevő előtanulmányi rend, a tantárgyak meghirdetése és a kurzusok létszámkorlátai korlátozhatják őket (ld. VIK honlap, Neptun és TVSz).

Az alap- (bachelor, vagy BSc-) képzésre felvett hallgatóink számára a regisztrációs hét részletes programja a fentieken kívül több elemet is tartalmaz. A lebonyolításban felsőbb éves senior hallgatók irányítják, segítik a még helyismerettel és tapasztalatokkal nem rendelkező gólyák eligazodását. A program a következő (vill = villamosmérnöki szak, info = mérnök informatikus szak):

 

Délelőtt

Délután

Hétfő

vill:    beiratkozás az Egyetemre

info:  kari személyazonosító (RFID) kártya átvétele tankörönként

Az éppen szabad tanköröknek: BME futás (ismerkedés a BME helyszíneivel)

info:  beiratkozás az egyetemre

vill:    kari személyazonosító (RFID) kártya átvétele tankörönként (kb. 17h-ig)

Az éppen szabad tanköröknek: BME futás (ismerkedés a BME helyszíneivel)

Kedd

9-10h: Fizika felmérő dolgozat írása

Kari személyazonosító (RFID) kártya átvétele tankörönként.

Kari személyazonosító (RFID) kártya átvétele tankörönként (kb. 17h-ig)

Az éppen szabad tanköröknek: kollégiumi programok (nem kollégistáknak is)

Szerda

9h-10h30:       kari évnyitó ünnepség

10h30-12h:     első Tanköri foglalkozás

Közösségépítő program a seniorok vezetésével: Vártúra

Estig: fizika felmérő eredmények közzététele

Csütörtök

10h-11h:    Testnev. táj. (vill, ÉL csarn.)

11h-12h:    Testnev. táj. (info, ÉL csarn.)

Közösségépítő program: tankörök ismerkedése, kollégisták ismerkedése

Szabadtéri programok, Gólyabuli

Péntek

Szabadtéri programok, ismerkedés Budapesttel és egymással

Szabadtéri programok, ismerkedés Budapesttel és egymással

Szombat

9h:  BME központi tanévnyitó az elsősöknek (öltönyben, nyakkendőben a büszke családtagok, rokonok, barátok és barátnők által kísérve)

 

Aki figyelmesen elolvasta a regisztrációs hét teendőit, feltűnhet neki, hogy a táblázat nem tartalmazza az első félévre történő bejelentkezést és a tantárgyak felvételét a félévre. A bejelentkezés ("gombnyomás") teendőit a seniorok részletesen el fogják magyarázni a gólyáknak, sőt segíteni is fognak nekik ezen gomb megnyomásában (helyettük nem tehetik meg, mert ehhez már a Neptun rendszerben történő személyes azonosítás szükséges). A BSc elsőévesek számára a mintatanterv szerinti tantárgyak felvételét a tanköröknek megfelelő csoportosításban a Dékáni Hivatal munkatársai elvégzik. A tantárgyfelvételben tapasztalatlan gólyáknak ezzel teendőjük csak abban az esetben van, ha a mintatantervtől eltérően szeretnék felvenni valamelyik tantárgyat (ekkor ennek felvételét, vagy a központilag felvett tárgy törlését neki kell intéznie). A felsőbb éves seniorok ebben is segítenek nekik.

 

Néhány fontos információ itt olvasható: