Adatbázisok II.

A tantárgy angol neve: Data Bases II.

Adatlap utolsó módosítása: 2009. október 1.

Tantárgy lejárati dátuma: 2009. november 24.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Villamosmérnöki és Informatikai Kar

Villamosmérnöki Szak

Műszaki Informatika Szak

 

Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
VITT9152 posztgraduális 4/0/0/v 5 1/1
4. A tantárgy előadója

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Kardkovács Zsolt Tivadar

egy. tanársegéd

TMIT

5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít

Adatbázis-kezelési alapismeretek, alapvető programozási ismeretek; általános tájékozottság programozási nyelvekről; adatszerkezetekkel, algoritmusokkal kapcsolatos alapismeretek.

6. Előtanulmányi rend
Ajánlott:

VITMA311 Adatbázisok

7. A tantárgy célkitűzése

Adatbázis-kezelő rendszerek működésével, tervezésével és alkalmazásával kapcsolatos technológiai ismeretek, módszerek átadása. Áttekintés nyújtása az adatbázis-kezelés legújabb lehetőségeiről és problémáiról. A tanult ismeretek alkalmazása gyakorlati problémákra.

8. A tantárgy részletes tematikája

1. hét

Kiterjesztett adatbázis-tervezés technológiái. Kényszerek az adatbázis-tervezésben. Numerikus és formátumkorlátozó kényszerek. Kiterjesztett ER-modellezés – numerikus kényszerek és az ER-modellben. ODL modellező nyelv és alkalmazása, multihalmazon értelmezett relációs algebra, a zsákszemantika használata.

2. hét

NULL értékek kezelésének elvi és gyakorlati problémái. Megvizsgáljuk, hogy lehet-e rendszereket tervezni NULL érték nélkül. Hogyan értelmezhető a NULL érték, mikor helyettesíthető más szimbólummal. A NULL szemantika. Kiterjesztett és alternatív indexelési eljárások – az indexelés írásintenzív rendszerekben. Töredezettség-csökkentő, tömörítő jellegű indexelések.

3. hét

SQL kiterjesztések. Analitikus függvények működése: numerikus számítások, rangsoroló és statisztikai függvények jelentősége, szintaxisa, hatékonysági kérdései. Analitikus függvények implementációja, a lekérdezés-átírási szabályok (query rewrite), index- és táblagyorsító tárak. Típusok, objektumok létrehozása, kezelése, és használata adatbázisokban.

4. hét

SQL3+, egyszerű, adatbázisba integrált objektumorientált programozás lehetőségei: ODL megoldások előnyei és hátrányai, valamint az adatbázis oldali objektumorientált programozás lehetőségei. Java támogatások: az Enterprise Java Beans megoldás mint perzisztenciát biztosító objektumorientált programozási technológiák. ObjectStore és GemStone implementációk.

5. hét

Teljesítményhangolás a gyakorlatban. RBO, CBO és HBO megoldások lényege. Mérési pontok, szótárállományok, adatgyűjtés. Analitika és a statisztikai mutatók jelentősége. Mutatók és idők közötti konverzió. A hangolás szintjei, hatása a rendszer eredő teljesítményére. Bevált gyakorlatok a teljesítmény javítására, automatikus hangolási javaslatok.

6. hét

Párhuzamos, elosztott adatbázisok szervezése. Elosztott rendszerek szintjei. Szövetséges adatbázisok létrehozása, névtárak alkalmazása, metacímkék adatbázisokban. Szorosan csatolt adatbázisok, multiadatbázisok. Adatbázisok erőforrás-megosztása hálózatos környezetben, adatbázis-gridek. Adatbázisok mint közművek, adatbázis-orientált szolgáltatások elosztott kezelése.

7. hét

Adatbázisok integrációjának problémái és technológiái. Szemantikai integráció szintjei, lehetséges beavatkozási pontjai és lényeges kérdései. Strukturális változás kezelés, szintaktikai jellegű integráció. Szemantikai hidak kialakítása. Ontológia és tezaurusz támogatás a kezelésre. Heurisztikus módszerek az azonos adattartalom feltárására.

8. hét

Adatbázis-platformok. Dokumentum-kezelés támogatása adatbázis-kezeléssel, intézményi dokumentum-kezelő rendszerek. Dokumentumok és iratkezelés alapvető különbségei. Formátumproblémák kezelése. Fájltárolás az adatbázisokban – lehetőségek és korlátok. Iratkezelő rendszerek. Az auditálás a dokumentumkezelés oldaláról.

9. hét

XML adatbázisok. A szemistrukturált adatok sajátosságai, hatékony kezelésük lehetőségei relációs adatbázisokban. XML nézetek kialakítása az adatbázisokban. XML mint modellező nyelv. XML alapú lekérdezési lehetőségek: XQuery kifejezések, XPath, illetve az SQL orientált XSQL megoldás. .Net alapú rendszerek XML támogatása.

10. hét

Média-adatbázisok és médiagazdag tartalmak problémái. A médiatartalmak kezelési technológiája, korlátai hagyományos rendszerekben.

11. hét

Mini és memória (IMDB)-adatbázisok. A memóriakezelés sajátosságai IMDB és DRDB esetén. IMDB alkalmazásának implikációi, területei. Elosztott architektúrák és az IMDB viszonya. IMDB és az SGA közötti különbségek. IMDB hangolási paraméterek, választási tényezők. IMDB megoldások közötti különbségek – replikáció és a perzisztencia biztosítása.

12. hét

Mobiladatbázisok és más, beágyazott adatbázisok használata, adatbázis mint beágyazott rendszer. Térinformatikai koordináták kezelése. Indexelési eljárások térinformatikai adatok keresésére. R-fa és a kiterjesztett R-fa. Törlés, beszúrás és módosítás az R-fában. 3D térinformatika. Térinformatikai, térképészeti és más helyfüggő adatbázisok problémái és megoldásai.

13. hét

Adatbázis-biztonság, auditálási technikák. Az auditálás szintjei. Veszélyforrások és veszélyzónák. Adatbázisok üzemeltetési feladatai és szerepkörei. Hány ember kell egy adatbázis működtetéséhez? Mi a védendő információ és mit naplózzunk? Az egy szintű audit napló. Két- és több szintű auditálás. Rendszer-, séma-, adat- és érték szintű védelmek kialakítása, sajátosságai.

14. hét

Biztonságos keresés adatbázisokban és adatbázisban tárolt állományokban. SQL alapú hozzáférés biztonsági rései, gyakoribb támadási technikák adatbázisok ellen, az SQL injekciós lehetőségekről. Védekezési szintek és technikák. Alkalmazás szintű védekezésben a kötések szerepe. Listener konfigurálása, hangolása. Az adatbázis tűzfallal való támogatása. Adatbázis-link használata, korlátozása.

9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium)

3 előadás és 1 gyakorlat

10. Követelmények
  • A szorgalmi időszakban: 1 db zárthelyi
  • A vizsgaidőszakban: szóbeli vizsga
  • Elővizsga: van

 

11. Pótlási lehetőségek Pótlási időszakban
12. Konzultációs lehetőségek Egyeztetett időpontokban és az előadások után
13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  1. Silberschatz, H. F. Korth, S. Sudarshan: Database System Concepts, Fifth Edition, 2005, WCB/McGraw-Hill, ISBN 0-07-295886-3
  2. Yannis Manopoulous, Apostolos N. Papadopoulos, Michael G. Vassilakopoulos. Spatial Databases – Technologies, Techniques, and Trends. IGI Global, 2004.
  3. Lockemann-Lang: Datenbankeinsatz, Springer Verlag 1995.
  4. R. Bobak: Distributed and Multi-Database Systems, 1996, Artech House, Inc., ISBM 0-89006-614-0
  5. Kemper, G. Moerkotte: Object-Oriented Database Management: Applications in Engineering and Computer Science 1994, Prentice-Hall, Inc., ISBN 0-13-629239-9
  6. Ullmann: Principles of database and knowledge-base systems (Vol. I-II.), CS Press, 1988-89.
  7. Vossen: Data models, database languages and database management systems, Addison-Wesley 1991.
  8. Hivatalos magyar Oracle, Microsoft dokumentációk – különösen az SQL3, OQL, Real Application Cluster és TimesTen témakörökben.

 

14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
Kontakt óra  56
Félévközi készülés órákra  10
Felkészülés zárthelyire
Házi feladat elkészítése  34
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása
Vizsgafelkészülés  20
Összesen120
15. A tantárgy tematikáját kidolgozta

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Gajdos Sándor

egy. adjunktus

TMIT

Dr. Kardkovács Zsolt Tivadaregy. tanársegédTMIT