Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Electrical Engineering and Informatics

    Belépés
    címtáras azonosítással

    vissza a tantárgylistához   nyomtatható verzió    

    Laboratórium II. (Kábeltelevízió)

    A tantárgy angol neve: Laboratory II. (Cable Television)

    Adatlap utolsó módosítása: 2006. július 1.

    Tantárgy lejárati dátuma: 2015. január 31.

    Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    Villamosmérnöki és Informatikai Kar

    Villamosmérnöki Szak

    CATV mellékszak

    Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
    VIMH5124 9 2/0/0/f 2 2/2
    3. A tantárgyfelelős személy és tanszék Dr. Mátay Gábor,
    4. A tantárgy előadója

    Név:

    Beosztás:

    Tanszék, Int.:

    dr. Mátay Gábor

    egyetemi adjunktus

    HRT

    5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít

    Digitális technika, Elektronika, Méréstechnika, Híradástechnika

    6. Előtanulmányi rend
    Ajánlott:

    Rádió és TV rendszerek, Digitális video és hangtechnika, CATV elektronika, Fotonikai eszközök, A koherens optika alapjai, Optikai távközlés

    7. A tantárgy célkitűzése

    A kábeltelevízió és optikai hírközlő rendszerekben előforduló legfontosabb mérési eljárások elsajátítása, a rendszerek főbb építőelemeinek gyakorlatban történő megismertetése, korszerű nagyfrekvenciás és optikai műszerekkel történő ismerkedés, a Laboratórium tárgyat megelőző mellékszakirány tárgyak elméleti anyagának elmélyítése a laboratóriumi gyakorlatok révén.

    8. A tantárgy részletes tematikája

    A mérések a mellékszakirányon belüli két szakágnak megfelelően különböznek, a két szakág hallgatóinak 5, illetve 4 darab mérést kell elvégezniük. A méréseket a Szélessávú Hírközlő Rendszerek Tanszék (HRT) dolgozta ki, illetve méreti.

    A kábeltelevízió szakág méréseinek kódja, megnevezése, rövid leírása, a mérést összeállító tanszék jele:

    SRH jelű mérés: Műholdvevő konverter és fejállomás spektrumképeinek mérése, alapsávi jellemzők mérése digitális videoanalizátorral, erősítő nemlinearitásának vizsgálata (HRT)

    A mérés során a hallgatók megismerkednek a paraboloid antennából, kiszajú fejkonverterből, levezető kábelből, fejállomásból és vevőkészülékből álló, az ASTRA geostacionárius műhold által sugárzott programok vételére beállított rendszerrel, annak főbb jellemzőivel. A mérés második felében vonalhálózati erősítő intermodulációs torzítási termékek relatív szintjének mérése történik.

    KV jelű mérés: CATV kábel és kiegyenlítő vizsgálata (HRT)

    CATV rendszerben alkalmazott kábel főbb műszaki jellemzőinek (Z 0, a , b ) mérése a frekvencia függvényében vektor hálózatanalizátor felhasználásával. A kábel és a hozzá készült kábelkiegyenlítő együttes mérése és szimulációja.

    PE jelű mérés: Passzív elosztóhálózati elemek szimulációja és mérése (HRT)

    A mérés során a hibrid típusú teljesítményosztó, iránycsatoló, iránycsatolókból felépülő leágazó és fogyasztói csatlakozó jellemző tulajdonságait mérik a hallgatók skalár hálózatanalizátor és reflektométer ellenálláshíd felhasználásával. Az iránycsatolós leágazó SPICE programmal történő szimulációja kapcsán kapott eredményeket összehasonlítják az áramkörön végzett mérések eredményeivel.

    LNC jelű mérés: Kiszajú fejkonverter vizsgálata (HRT)

    Műhold vevőantennához csatlakozó kiszajú fejkonverter (LNC) legfontosabb műszaki jellemzőit (zajtényező, amplitudó-frekvenciakarakterisztika, oszcillátorjel bemenetre történő visszasugárzás) mérik a hallgatók, miközben megismerkednek a fejkonverter felépítésével a megvalósítás módjával és a mérésnél használt műszerekkel.

    RM jelű mérés: Fejállomás rendszertechnikai mérése (HRT)

    Helyi és távolsági földfelszíni adások vételét biztosító URH sávú antennákból, műhold vevőantennából és fejkonverterből, valamint programozható fejállomásból álló rendszer mérése. A fejállomás bemeneti és kimeneti spektrumánek mérése RF-en, valamint egy csatornakonverter alapsávi spektrumának mérése, és ugyanezen jel vizsgálata időtartományban oszcilloszkóp segítségével. Interferáló zavarójel hatásának vizsgálata frekvencia- időtartományban és a csatlakozó TV készülék képernyőjén.

    Az optikai hírközlés szakág méréseinek kódja, megnevezése, rövid leírása, a mérést összeállító tanszék jele:

    FL jelű mérés: Félvezető lézeradó mérése (HRT)

    A lézer egyenáramú karakterisztikáját, a lézeradó nagyfrekvenciás modulációs karakterisztikáját és zaját mérik a hallgatók optikai multiméter, optikai-elektromos konverter, mikrohullámú hálózatanalizátor és vezérelhető tápegység felhasználásával.

    PV jelű mérés: PIN diódás optikai vevő mérése (HRT)

    A hallgatók PIN diódás vevőmodul érzékenységét és nagyfrekvenciás átviteli karakterisztikáját mérik, DFB lézerforrás, Mach-Zehnder külső modulátor, vezérelhető tápegység és mikrohullámú skalár hálózatanalizátor segítségével.

    OTD jelű mérés: Optikai idő- és frekvenciatartománybeli vizsgálatok (HRT)

    A hallgatók OTDR (optikai átviteli közegen történő időtartománybeli reflektometria) mérést, frekveciatartománybeli átvitel és csillapításmérést végeznek OTDRDFB lézerforrás, Mach-Zehnder külső modulátor és mikrohullámú spektrumanalizátor felhasználásával.

    OBV jelű mérés: Optobus elektromos vizsgálata (HRT)

    Az OPTOBUS 10-bites párhuzamos optikai buszösszeköttetés, melynek elektromos vizsgálatát a hallgatók a Motorola cég OPTOBUS I. mérőkit felhasználásával végzik. A mérés során a csatornakésleltetést, csatorna skew-t a 10 csatornán, a csatornakésleltetést tápfeszültségfüggését vizsgálják, valamint jelalakokat és jelalakparamétereket mérnek az elektromos-optikai (EO), illetve optikai-elektromos (OE) átalakítón.

    9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium)

    A Laboratórium c. tantárgy az órarendben heti 2 órával szerepel. A méréseket 4 órásra tervezzük. 14 tanulmányi hét/félév számolva ez 7 mérési alkalmat jelent, melyből 4 alkalmat töltenek ki az előző pontban felsorolt mérések, 1 alkalmat pótmérésre használunk, a fennmaradó 2 alkalomra tanulmányi kirándulást szervezünk.

    A tanulmányi kirándulások kapcsolódnak az előző félévben, a mellékszakirány szaktárgyaiban hallgatott tananyaghoz.

    A látogatások helye: - NOVOTRON cég fejállomása,

    - HIF kábeltelevízió laboratóriuma.

    10. Követelmények
    1. A szorgalmi időszakban:
    2. Minden mérés osztályzattal zárul. A mérés elején a mérésvezető a hallgatók mérésre történt felkészülését ellenőrzi. A mérésre kapott osztályzat a mérés megkezdése előtti röpzárthelyire kapott osztályzatból, a mérésen tanúsított aktivitásra kapott osztályzatból és a mérési jegyzőkönyvre kapott osztályzatból tevődik össze. Mérőcsoportonként egy mérési jegyzőkönyvet kell készíteni. A mérési jegyzőkönyvet a mérések követő két héten belül le kell adni. Késedelmes leadás esetén a mérésvezető a jegyzőkönyvre adott jegyet csökkenti.

      A félév elismerésének és a gyakorlati jegy megadásának feltétele, hogy a hallgató minden mérést legalább elégséges szinten elvégezzen a szorgalmi időszakban kijelölt időpontjaiban és legalább a tanulmányi kirándulás egyikén részt vegyen. A félév során 1mérés pótlási lehetőséget biztosítunk.

      Hiányzás igazolása: a TVSz szerint.

      Igazolatlan hiányzás elégtelen érdemjegyet jelent. A pótmérésre csak az órarendben szereplő laboridőben kerülhet sor és a mérés az előzetes jelentkezést követően végezhető csak el.

    3. A vizsgaidőszakban:
    4. A Laboratórium c. tárgy érdemjegyét (félévközi jegy) a félév utolsó tanulmányi hetén a mérési osztályzatok számtani középértéke alapján állapítjuk meg a TVSZ-ben rögzített kerekítési eljárás alkalmazásával.

      A tanulmányi kirándulásról történő igazolatlan hiányzás esetén a félév végi jegyet egy jeggyel csökkentjük.

      A Laboratórium tárgy követelményeinek nem teljesítése a vizsgaidőszakban nem pótolható!

      A mérőcsoportok a Szélessávú Hírközlő Rendszerek Tanszék által előző félévben beosztottal megegyeznek. A mérőcsoportok beosztása és a teljes félévi program időrendje az MHT hírdetőtábláján az első tanulmányi hét végén tekinthető meg. A mérési útmutatók a laboratóriumi gyakorlatok kezdése előtti héten kerülnek kiosztásra.

      Az érdemjegyek indexbe történő beírása a Szélessávú Hírközlő Rendszerek Tanszéken történik a tárgyfelelős oktatónál a hallgatókkal megbeszélt időpontokban.

    5. Elővizsga:
    11. Pótlási lehetőségek

    Igazolt hiányzás esetén az egyes mérések csak a szorgalmi időszakban pótolhatók.

    A Laboratórium tárgy követelményeinek nem teljesítése a vizsgaidőszakban nem pótolható.

    12. Konzultációs lehetőségek

    Megbeszélés szerint.

    13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom

    A hallgatók a mérésekre történő felkészüléshez mérési útmutatókat kapnak. Az útmutatók kiosztása, vagy számítógéphálózatra történő felkerülése a mérések indulását megelőző tanulmányi héten.

    14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka

    Kontakt óra

    30

    Félévközi készülés órákra

    20

    Felkészülés zárthelyire

    -

    Házi feladat elkészítése

    -

    Kijelölt írásos tananyag elsajátítása

    20

    ..

    20

    Vizsgafelkészülés

    -

    Összesen

    90

    15. A tantárgy tematikáját kidolgozta

    Név:

    Beosztás:

    Tanszék, Int.:

    dr. Mátay Gábor

    egyetemi adjunktus

    HRT