Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Electrical Engineering and Informatics

    Belépés
    címtáras azonosítással

    vissza a tantárgylistához   nyomtatható verzió    

    3D látás és vizualizáció

    A tantárgy angol neve: 3D Vision and Visualization

    Adatlap utolsó módosítása: 2007. május 11.

    Tantárgy lejárati dátuma: 2009. november 24.

    Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    Villamosmérnöki és Informatikai Kar
    Villamosmérnöki Szak
    Műszaki Informatika Szak
    Választható tantárgy
    Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
    VIIIAV52   4/0/0/v 5  
    3. A tantárgyfelelős személy és tanszék Dr. Vajta László,
    4. A tantárgy előadója
    Dr. Vajta Lászlóegyetemi docensIIT
    Dr. Loványi Istvánegyetemi docensIIT
    7. A tantárgy célkitűzése A korszerű szenzorrendszerek integráns eleme az optikai mérés, a képfeldolgozás. Az ember-gép kapcsolatban egyre fokozottabb az optikai megjelenítés szerepe. Mindkét téma hasonló megoldásokat alkalmaz, és fejlődésük a legutóbbi időben a térbeli információk feldolgozás és megjelenítése irányában teljesedett ki.A tantárgy célkitűzése a térbeli információk feldolgozására alkalmas képfeldolgozási technikák, és a valós térérzetet keltő vizualizációs eljárások megismertetése. Ezeket a módszereket a hallgatók sikeresen alkalmazhatják a teleoperációs rendszerek, virtuális valóság alapú rendszerek, számítógépes tervezés, marketing- és reklámtechnikai eszközök fejlesztése és alkalmazása területén.
    8. A tantárgy részletes tematikája

    Bevezetés: A számítógépes látás fogalmai, definíciók. Emberi látás alapjai. A térbeli érzékelés lehetősége monokuláris látással. Binokuláris látás. Az objektum-felismerés fiziológiája. Optoelektronikai eszközök: Alapfogalmak. Fénytechnikai mértékegységek. Optoérzékelők, CCD érzékelők, PSD érzékelők. Térbeli információk mérésére alkalmas eszközök (3D kamerák). Képalkotó diagnosztikai eszközök.

    Korszerű képmegjelenítő eszközök. LCD és plazma kijelzők, projektorok. Lentikuláris megjelenítők. Nagyméretű kijelzők. Virtuális valóság cellák felépítése. Bemerüléses virtuális valóság hardver és szoftver eszközei. Haptik érzékelők felhasználása.

    A képek matematikai leírása. A képfüggvények tulajdonságai. Tértranszformációk szerepe a képfeldolgozásban. 2D Fourier transzformáció tulajdonságai, képi ábrázolása, interpretálása.Digitális kép matematikai reprezentációja: Mintavételezés, kvantálás. Koordinátageometriai alapok. Geometriai transzformációk. Kameramodellek: Pin-hole modell. A perspektív leképzés transzformációs modellje. Kalibráció. Megvilágítás, optika, érzékelő modellezése. Árnyalási modellek. Sztereo képalkotás modellezése.

    Monokuláris felvételsorozat transzformációja sztereo vizualizációra. Mozgásalapú parallaxis. A parallaxis számítása. Mélységi térkép előállítása, a hiányzó részletek interpolálása. Sztereo televíziózás.

    Térhatású vizualizációs eszközök a számítógépes tervezésben és oktatásban. Gyakorlati oktatás (szerelési műveletek) szimulációs környezetben. Térhatású vizualizáció az orvosi gyakorlatban.

    3D látórendszerek alkalmazása a gyakorlatban. Ipari minőség-ellenőrzés. Navigáció. Egészségügyi alkalmazások. Közlekedési alkalmazások. Biztonságtechnika és terrorizmus elleni küzdelem.

    9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium) A tantárgy előadásból áll, amelynek anyagába beillesztésre kerülnek az elméletet magyarázó illusztrációs példák és esettanulmányok.
    10. Követelmények a. A szorgalmi időszakban:házi feladat és zárthelyi.b. A vizsgaidőszakban: a vizsga írásbeli.c. Elővizsga: Az utolsó oktatási héten elővizsga lehetőséget biztosítunk.
    11. Pótlási lehetőségek A házi feladat elkészítése a vizsgaidőszakban nem pótolható. A zárthelyi pótlására a TVSZ előírásai szerint van lehetőség.
    12. Konzultációs lehetőségek A házi feladat elkészítéséhez egy alkalommal, valamint minden vizsga előtt konzultációs lehetőséget biztosítunk.
    13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom Tanszéki sokszorosított kiadványok, PowerPoint prezentációkCyganek, B.: An Introduction to 3D Computer Vision Techniques and Algorithms
    John Wiley and Sons Ltd (2007)
    14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
    Kontakt óra60
    Félévközi készülés órákra10
    Felkészülés zárthelyire20
    Házi feladat elkészítése20
    Kijelölt írásos tananyag elsajátítása10
    Vizsgafelkészülés30
    Összesen150
    15. A tantárgy tematikáját kidolgozta
    Név:Beosztás:Tanszék, Int.:
    Dr. Vajta Lászlóegyetemi docensIIT
    Dr. Loványi Istvánegyetemi docensIIT