Nagyfrekvenciás rendszerek és alkalmazások labor

A tantárgy angol neve: High Frequency Systems Laboratory

Adatlap utolsó módosítása: 2023. november 3.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Villamosmérnöki és Informatikai Kar

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi

Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar
Villamosmérnöki alapszak, Infokommunikációs rendszerek szakirány, Nagyfrekvenciás rendszerek és alkalmazások ágazat 
Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
VIHVAC09 6 0/0/3/f 5  
3. A tantárgyfelelős személy és tanszék Dr. Seller Rudolf,
A tantárgy tanszéki weboldala https://hvt.bme.hu/
4. A tantárgy előadója

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Seller Rudolf

adjunktus

HVT

Dr. Lénárt Ferenc

tudományos munkatárs

HVT



5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít Nagyfrekvenciás rendszerek 
6. Előtanulmányi rend
Ajánlott:
Az érvényben lévő „Szakirány- és ágazatválasztási szabályzat”-ban foglaltak szerint.
7. A tantárgy célkitűzése A tantárgy célja az alapozó és szakirány tárgyakban tanított elméleti ismeretek alátámasztása és kiegészítése gyakorlati ismeretekkel, számítási és mérési feladatok megoldása révén.
8. A tantárgy részletes tematikája

1. BTO Az első – egy órás - laborfoglalkozás alkalmával a félévközi teendők és a laborbeosztás megbeszélésén túl a hallgatók baleset- és tűzvédelmi oktatáson vesznek részt, amit a jelenléti ív aláírásával igazolnak.  

2. EPH Csőtápvonalas mérések elosztott paraméterű hálózat demonstrálására, haladó és reflektált hullám, eredő térerősség eloszlás; feszültség reflexiótényező, állóhullámarány definiálása és mérése. 

3. ANT Antenna mérőszoba bemutatása. Antennás alapfogalmak gyakorlati megerősítése, bemeneti impedancia, nyereség, iránykarakterisztika mérése. 

4. MH CUBESAT típusú piko-műholdak napelemes energiaellátó rendszerének vizsgálata, napelemtábla U/I/P karakterisztikája, napelem illesztő áramkör /MPPT/ követési és teljesítményátviteli hatásfoka, energia tárolás, napelem illesztés, stb.. 

5. LMP Műholdfedélzeti plazmadiagnosztikai műszer hardverelemeinek tesztelése, valamint a komplett berendezés funkcionális vizsgálata, az adatforgalom és a CAN busz működésének elemzése. 

6. FSK ISM sávokban működő FSK átviteltechnikai rendszer jellemző tulajdonságainak vizsgálata, tipikus áramköri megoldások tanulmányozása kétchipes (adó és vevő) áramkörökön, a használatos antennatípusok áttekintése. 

7. RMD Aktív radarral mikro-Doppleres mérések végzése és kiértékelése. A vizsgálandó objektumok: sárkánygép, sétáló ember, drón. A kiértékelés során az egyes mozgások főbb paramétereinek a meghatározása. 

8. KSM Kiterjesztett spektrumú modulációk szimulációs vizsgálata, majd ugyanezen modulációk és a hozzájuk tartozó illesztett szűrők mérése. Modulációk: BPSK és QPSK. 

9. ZZZ Antenna digitális nyalábformálás mérés. Vevő antenna sor mérés. Első lépésként adott meghatározzuk adott irányokba néző antenna karakterisztikákhoz a h vektorokat, majd ezt szimulációval ellenőrizzük. Végül a méréshez rendelkezésre álló antennasort felprogramozzuk a h vektorokkal és méréssel ellenőrizzük az iránykarakterisztikákat. 

10. CsM Mobil rádiócsatorna szimulációs vizsgálata MATLAB környezetben; csatornamodellek a különféle zajok és fadingek hatásának kezelésére mozgó vételi pont esetén. Időjárási paraméterek hatása a hullámterjedésre; a hallgatók a V1/215 labor kutatócsoportjának közreműködésével üzemeltetett mikrohullámú összeköttetések időjárási és szakaszcsillapítási adatai alapján elemzik a légköri meteorológiai jelenségek hatását a rádióösszeköttetésekben. 

9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium) Az oktatás a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék (HVT) hallgatói és kutató laboratóriumaiban történik 4 órás laboratóriumi gyakorlatok formájában.  
A félév kezdetén minden hallgató részt vesz a baleset- és tűzvédelmi tájékoztatón, majd elvégzi a felsorolt témákhoz kapcsolódó mérési gyakorlatokat.  
A mérések 2-3 fős mérőcsoportokban történnek a tanszék beosztása szerint. A mérésekre történő felkészülés alapját a tárgy kari hivatalos honlapján megosztott segédletek képezik. A felkészülést a mérések kezdetén a segédletekben található kérdések alapján ellenőrizzük. Amennyiben az nem megfelelő, a hallgatót pótmérésre utasítjuk.  
A mérés elvégzését a mérésvezető a mérőhelyen lévő beosztásban aláírásával igazolja. Az elvégzett mérésekről a résztvevők mérőcsoportonként 1 mérési beszámolót adnak be a mérésvezetőnek elektronikusan.  
10. Követelmények

 A szorgalmi időszakban:      

A félév elismeréséhez a laborbemutatkozásokon való részvétel, valamint a méréseknek a mérésvezetők aláírásával igazolt - a szorgalmi időszakban (vagy a pótlási héten) történő - elvégzése és mérésenként legalább elégséges osztályzat szükséges.         
A félév végi jegyet az egyes mérésekre kapott osztályzatok TVSz. szerint kerekített átlaga adja.        
A mérés megkezdésének feltétele az 5 ellenőrző kérdésből álló belépő min. 60%-os teljesítése.

Az egyes mérések értékelése:                                                                                                      

Az alap osztályzat a kötelező feladatok elvégzése esetén:                                  közepes            
Az osztályzatot javító tényezők:                                                                                           
                   Fakultatív feladatok elvégzése:                                                        +1 jegy             
                   Az eredmények kiértékelése:                                                           +1 jegy             
Az osztályzatot rontó tényezők:                                                                                           
                   Két helytelen válasz az ellenőrző kérdésekre:                                  -1 jegy              
                   Hiányzó, vagy hibás mérési eredmények:                                        -1 jegy

A vizsgaidőszakban:             nincs

11. Pótlási lehetőségek Pótlásra maximum 2 mérésből nyílik lehetőség kizárólag a szorgalmi időszakban (vagy a pótlási héten), a mérésvezetővel előzetesen egyeztetett időpontban.
12. Konzultációs lehetőségek A mérésvezetőkkel történő konzultációkra a mérések ideje alatt, vagy ettől eltérő időpontban, esetenkénti egyeztetés alapján kerülhet sor.
13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom Elektronikus segédlet a tantárgy Teams csoportjában és a tárgy kari hivatalos honlapján. 
14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
Kontakt óra37
Félévközi készülés órákra47
Felkészülés zárthelyire0
Házi feladat elkészítése6
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása24
Mérési beszámolók elkészítése36
Összesen150
15. A tantárgy tematikáját kidolgozta

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Seller Rudolf

adjunktus

HVT

Dr. Lénárt Ferenc

tudományos munkatárs

HVT

Szűcs László

tudományos munkatárs

HVT

IMSc tematika és módszer A tantárgy keretében IMSc hallgatók, valamint a félév elején ezt jelző más hallgatók szerezhetnek IMSc pontot – ezt a szándékot a hallgatóknak a félév elején jelezniük kell a tantárgyfelelős felé.  
IMSc pontokat emelt szintű házi feladatokkal – melyek között vannak az adott mérésre felkészülés során megoldandók és a mérés elvégzése, a mérési eredmények kiértékelése után a mérésvezetőnek utólag benyújtandók – és az átlagos elvárásnál komolyabb elméleti és gyakorlati felkészülést és motivációt feltételező mérési feladatokkal lehet megszerezni.  
Ugyanakkor ezen többletfeladatok megoldásával a hallgatók az adott tématerületeken mélyebb ismereteket és gyakorlatot szerezhetnek. 
IMSc pontozás A tantárgy keretében maximálisan 25 IMSc pont szerezhető, ezen pontok megszerzése a programban részt nem vevő hallgatók számára is biztosított.  
IMSc pontot emelt szintű házi feladattal, ill. plusz mérési feladatok elvégzésével lehet megszerezni. 
Az IMSc pontot érő házi és mérési feladatokat a mérési segédletek tartalmazzák. 
A pontszámokat a mérésvezetők javaslata alapján a tantárgyfelelős véglegesíti.