Elektronikus készülékek tervezése

A tantárgy angol neve: Design of Electronic Equipment

Adatlap utolsó módosítása: 2006. július 1.

Tantárgy lejárati dátuma: 2009. november 24.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Villamosmérnöki és Informatikai Kar

Villamosmérnöki Szak

Műszaki Informatika Szak

Választható tárgy

Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
VIET9357 7-9 2/0/0/v 3 1/1
3. A tantárgyfelelős személy és tanszék Dr. Illyefalvi-Vitéz Zsolt,
4. A tantárgy előadója

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

dr. Németh Pál

Egyetemi adjunktus

Elektronikai Technológia Tsz.

5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít

Elektronika, Elektronikai Technológia

6. Előtanulmányi rend
Ajánlott:
7. A tantárgy célkitűzése

A tantárgy célkitűzése olyan villamosmérnök hallgatók képzése, akik képesek a rendszertech-nikai és áramkörtervezési ismeretekre alapozva az elektronikai és mikroelektronikai alkat-részekből és részegységekből megbízhatóan működő, jól gyártható elektronikus készülékeket és rendszereket tervezni és kivitelezni.

8. A tantárgy részletes tematikája

Elektronikus készülékek alaptípusai. A környezeti igénybevételek, az alkalmazott gyártástechnológia szempontjainak hatása a készülékek tervezésére. A konstrukciós tervezés információ-forrásai. A készülékkonstrukció során felhasználható leggyakoribb anyagok, alkatrészek rendszertechnikai áttekintése.

A szerkezeti konstrukció alapelvei. Szabványos szerkezeti elemek alkalmazása (doboz-, váz-, szekrény-rendszerek). A tápellátás konstrukciós problémái (szigetelés, leválasztás, túlfeszültség-védelem). Földelések tervezése (táp-, jel- és készülék-földek konstrukciós alapelvei).

Elektromágneses kompatibilitás. Mágneses, elektromos és elektromágneses terek zavaró hatásai. A védekezés alapelvei és konstrukciós megoldásai.

Hőtani tervezés. Hőátadási módok és jellemzőik. A termikus méretezés alapjai. Természetes és mesterséges hűtési módok konstrukciós szempontjai. Hűtőbordák, ventillátorok termoelektromos hűtőeszközök méretezése. A hőmérséklet növekedésének hatása az elektronikus készülékek fontosabb jellemzőire.

Ergonómia. A kezelőszervek kialakításának, a kijelzők megválasztásának szempontjai. A kijelzők optikai jellemzőinek, meghajtó feszültségének és áramfelvételének hatása a konstrukcióra. Kapcsolók, csatlakozók rendszertechnikája és alkalmazási szempontjai.

Elektronikus készülékek szerelése. Furatszerelt és felületszerelt alkatrészekkel készülő konstrukciók jellemzői és tervezési szempontjai. Kötési módszerek, hátlap-huzalozások, kábelek. Az elhasználódott készülék anyagainak újrahasznosítását figyelembe vevő konstrukciós eljárás alapelvei.

9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium)

Előadás, gyakorlati megoldások és nagyságrendeket érzékeltető számítási példák bemutatásával. A tananyag elsajátítását a tanszék által kiadott anyagokkal segítjük.

10. Követelmények

a. A szorgalmi időszakban: nincs

b. A vizsgaidőszakban: szóbeli vizsga

13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom

Dr. Almássy György: Elektronikus készülékek szerkesztése. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1979.

Dr. Ripka Gábor: Felületi szereléstechnológia. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1990.

Dieter Stoll: Elektromágneses zavarvédelem. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1980.

T. L. Landers, W. D. Brown, E. W. Fant, E. M. Malstrom, N. M. Schmitt: Electronics Manufacturing Processes. Prentice Hall, Englewood Cliffs, New Jersey, 1994.

F. N. Sinnadurai: Handbook of Microelectronics Packaging and Interconnection Technologies. Electrochemical Publications Ltd, 1985

15. A tantárgy tematikáját kidolgozta

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

dr. Németh Pál

egyetemi adjunktus

Elektronikai Technológia Tsz.

Hajdu István

tud. munkatárs

Elektronikai Technológia Tsz.