Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Electrical Engineering and Informatics

    Belépés
    címtáras azonosítással

    vissza a tantárgylistához   nyomtatható verzió    

    Elektronikai tervezés és minősítés

    A tantárgy angol neve: Electronics Design and Quality Assignment

    Adatlap utolsó módosítása: 2006. július 1.

    Tantárgy lejárati dátuma: 2009. november 24.

    Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    Villamosmérnöki és Informatikai Kar

    Villamosmérnöki Szak

    Választható tárgy

    Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
    VIEE9138 6/7/8/9 2+0+2 v 5 1/1
    3. A tantárgyfelelős személy és tanszék Dr. Kovács Ferenc,
    4. A tantárgy előadója

    Név:

    Beosztás:

    Tanszék, Int.:

    DrKovács Ferenc (tárgyfelelős),

    egyetemi tanár

    EET

    továbbá a 11. pont alatt felsoroltak

    EET

    5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít

    Elektronika I.

    Elektronikai technológia

    6. Előtanulmányi rend
    Ajánlott:
    7. A tantárgy célkitűzése

    A tárgy célja közvetlenül felhasználható, gyakorlati ismereteket adni az elektronikai tervezés tipikus feladataira valamint az elektronikai berendezések egyes minősítési eljárásaira vonatkozóan. A tárgy súlyt helyez a számítógépi tervezési módszerek bemutatására és begyakoroltatására (nyomtatott huzalozás tervezése, áramköri tervezés, IC tervezés, FPGA tervezés stb.) Ezt szolgálják a tárgy lényeges részét képező laboratóriumi gyakorlatok is.

    8. A tantárgy részletes tematikája

    Az ORCAD nyomtatott panel tervező rendszer elemei: kapcsolási rajz szerkesztő, nyomtatott áramkör tervező, alkatrészrajz készítő, modul szerkesztő. A tervezés alapvető szabályai. Könyvtárak, annotáció, netlista, ellenőrzések, rajzolat módosítás, optimalizálások. Kézi és automatikus huzalozás. Rajzok kinyomtatása, alakatrészlista. Egy diszkrét alkatrészeket és néhány integrált áramkört tartalmazó panel megtervezése.

    Az alkatrész szintű tervezést segítő eszközök. A SPICE szimulációs program mint ipari szabvány. A modellezés problémái: félvezető eszközök modell paraméterei, speciális modellezési problémák megoldása. Makromodellek, nem elektromos problémák modellezése. Gyakorlati tudnivalók a szimulációs programok hatékony használatához.

    A VHDL nyelv általános ismertetése, támogatottsága. A nyelvbeli elvonatkoztatási szintek, alapvető nyelvi szerkezetek, legfontosabb utasítások és típusok bemutatása. Tervezési módszerek bemutatása, tekintettel a bennük szereplő nyelvi eszközökre. A VHDL alapú tervezés és szintézis beilleszkedése a tervezés teljes folyamatába. A használt tervezőrendszerek (Altera EPLD, Xilinx FPGA) rövid ismertetése. Mintaáramkör (pl. félösszeadó) megtervezése és szintetizálása.

    Az integrált áramköri layout tervezésének eszközei és módszerei. A CADENCE/OPUS tervezőrendszer. Automatizált és kézi tervezés. Az IC tervezés folyamatának bemutatása on-line tantermi futtatással.

    A termikus tervezés fogalma, jelentősége és motivációi. A termikus tervezés nyomtatott panel, IC és IC tok esetében. A termikus tervezés szoftver eszközei: véges elem, véges differencia, Fourier-módszer alapú megközelítés. Szimulációs programok: THERMAN, SUNRED, SYSTHERM. Az alkalmazandó program kiválasztásának szempontjai.

    Az IC-k minősítése: teszt tervezés, mérőautomaták, tesztelhetőre tervezés. A mérőautomaták programozása. A boundary scan szabvány, nyomtatott panel tesztelése boundary scan útján.

    A termikus minősítés eszközei IC, áramköri modul, nyomtatott panel esetén. Infravörös kamera felépítése, felbontóképessége, pontossági kérdései. Termoelemes és IR egypont-szenzoros mérések. Termikus tranziens mérés és kiértékelési módszerei.

    Berendezések minősítése: biztonságtechnikai és elektromágneses kompatibilitási mérések. Szabványok, a minősítési eljárás. EMC vizsgálatok: a legfontosabb emissziós vizsgálatok (vezetett zavar és kisugárzott zavarjelek mérése), immunitási vizsgálatok (hálózat felől érkező és elektromágneses tér által okozott zavarérzékenység mérése), ESD vizsgálatok. A legfontosabb biztonságtechnikai vizsgálatok: hálózati táplálás, védőföld, mechanikai és melegedési vizsgálatok.

    9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium)

    A tantárgy heti két óra előadás és két óra laboratóriumi gyakorlat formájában kerül lebonyolításra. A laboratóriumi gyakorlatok témái:

    Áramköri szimuláció 2x2 óra

    VHDL szimuláció, EPLD/FPGA tervezés 3x2 óra

    Nyomtatott huzalozás tervezés (ORCAD) 3x2 óra

    Termikus tervezés (panel és IC) 2x2 óra

    IC minősítés mérőautomatával 1x2 óra

    Termikus minősítés (infra kamera) 1x2 óra

    10. Követelmények

    a. A szorgalmi időszakban: az aláírás feltétele a 12 laboratóriumi gyakorlat eredményes elvégzése (pótlásra az utolsó oktatási héten lehetőséget biztosítunk).

    1. A vizsgaidőszakban: a tárgyból írásbeli vizsgát tartunk (két tétel kidolgozása).
    13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom

    Elektronikus formában biztosítunk segédanyagot.

    15. A tantárgy tematikáját kidolgozta

    Név:

    Beosztás:

    Tanszék, Int.:

    Dr. Székely Vladimír

    egyetemi tanár

    EET

    Dr. Kovács Ferenc

    egyetemi tanár

    EET

    dr. Hosszú Gábor

    egyetemi docens

    EET

    dr. Török Sándor

    egyetemi adjunktus

    EET

    Hajas Gábor

    egyetemi tanársegéd

    EET

    Kohári Zsolt

    egyetemi tanársegéd

    EET

    Benedek Zsolt

    tanszéki mérnök

    EET