Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Electrical Engineering and Informatics

    Belépés
    címtáras azonosítással

    vissza a tantárgylistához   nyomtatható verzió    

    Szociológia (BSc mérnök)

    A tantárgy angol neve: Sociology

    Adatlap utolsó módosítása: 2012. április 5.

    Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    Villamosmérnöki és Informatikai Kar
    Villamosmérnöki szak, BSc képzés
    Mérnök informatikus szak, BSc képzés
    Gazdasági és humán kötelezően választható tantárgy

     

     

    Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
    GT43A002   2/0/0/f 2  
    A tantárgy tanszéki weboldala http://szoc.bme.hu/
    4. A tantárgy előadója
    Név:Beosztás:Tanszék, Int.:
    Dr. Szakadát Istvánegyetemi docensSzociológia és Kommunikáció Tsz.
    7. A tantárgy célkitűzése

    A kurzus célja az, hogy betekintést adjon a modern társadalmak működési folyamataiba és segítséget nyújtson a mai magyar társadalom főbb problémáinak értelmezéséhez. A kurzus a jelenkor társadalmi változásai iránt érdeklődő hallgatók számára nyújt alapvető ismereteket, ugyanakkor a mérnöki szakmában is hasznosítható tudást kínál fel a műszaki és gazdasági tevékenység társadalmi feltételeiről és következményeiről.

    A kurzust elvégző hallgató választ kaphat a társadalmi életből származó számos fontos kérdésre. Miért hajlandók az emberek közösségi normákat követni, és vajon rosszul teszik-e, ha megszegik őket? Milyen következményekkel járt a rendszerváltás a társadalmi és területi egyenlőtlenségekre? Mi rejlik a közvéleménykutatások mögött? Mi az a fogyasztói társadalom?

    A kurzus az általános társadalmi problémák értelmezése mellett a műszaki tevékenység során felmerülő konkrétabb kérdések megválaszolásában is fontos fogódzókat nyújthat. Melyek a napjainkban zajló információs forradalom konkrét következményei? Milyen szervezeti formák segítik elő a technológiai innovációt és az alkalmazkodást?

    8. A tantárgy részletes tematikája

    1. Mi a szociológia?
    A szociológia a modern társadalom megismerésének tudománya. De mióta létezik szociológia, és milyen kérdéseket tesz fel? Hogyan viszonyul a szociológia a közgazdaságtanhoz, a pszichológiához és más társadalomtudományokhoz? Milyen magyarázó mechanizmusokat alkalmaznak a szociológusok?

    2. A szociológia módszertana
    Milyen speciális mérési problémák merülnek fel a szociológiában? Mire jó és hogyan készül a kérdőív, az interjú, a résztvevő megfigyelés és az esettanulmány? Hogyan készülnek a közvélemény- és piackutatások? Mikor használják az ún. kvalitatív módszereket?

    3. Kultúra
    Miért nem működhet egy társadalom egy közösen elfogadott kulturális rend nélkül? Hogyan lehetnek, mégis, kulturálisan sokszínűek a társadalmak? Hogy látják a kultúra jelenségét a szociológusok, és hogyan az antropológusok? Mi a különbség szubkultúra és tömegkultúra közt? Mit jelent a kulturális tőke fogalma?

    4. Társadalmi normák, értékek és a vallás
    Mi öszötönöz minket arra, hogy a gyakran „láthatatlan” társadalmi normáknak engedelmeskedjünk? Hogyan alakulhat ki kooperáció és bizalom egy közösségben? Hogyan hoznak létre „társadalmi tőkét” a társadalmi hálózatok? Hogyan integrálják a vallási értékek a társadalmat, és miért hordozhat társadalmi tőkét egy vallási rendszer?

    5. A modernizáció a gazdaságban és a társadalomban
    Milyen társadalmi-kulturális előfeltételei voltak a modern kapitalizmus kialakulásának? Mi a kapcsolat a kultúra és a gazdasági fejlődés között? Mi a köti össze az embereket egy hagyományos közösségben, illetve a modern társadalomban?

    6. Szocializáció, család, életciklus
    Hogyan változtak a család határai, és szerepei az utóbbi évszázadokban? Miért alakult át a termékenység és a jólét kapcsolata a modernizáció során? Hogyan tanulunk szüleinktől, az iskolától, kortársainktól és a média szereplőitől?                

    7. Társadalmi struktúra, rétegződés, mobilitás
    Mi alapján soroljuk csoportokba egymást, és ezek a csoportképző ismérvek miért változnak az időben? Mi a családi kötődés, a baráti társaság, a munkahely stb. szerepe értékeink és életmódunk kialakításában? Kik milyen esélyekkel kerülnek feljebb vagy lejjebb a társadalmi ranglétrán, mint szüleik?

    8. Politikai szociológia
    Mi a különbség hatalom és uralom között? Mitől lesz „karizmatikus” egy vezető? Hogyan működnek a demokrácia politikai intézményei: az állam, a pártok és a parlament? Mi a kapcsolat a politikai kommunikáció és a választói magatartás között? Mely társadalmi csoportok érvényesíthetik sikeresen érdekeiket? Miért nehéz mozgosítani az embereket közös célok rédekében?

    9. Munka és gazdaság
    Hogyan érvényesül a társadalmi környezet logikája a piacon? Milyen tényezők korlátozzák a gazdasági racionalitás korlátlan érvényre jutását? Mi a kapcsolatok szerepe a munkavállalók és vállalkozók sikerében? Milyen kulturális környezet segíti a vállalkozásokat?

    10. Technológiai innováció és gazdasági szervezet
    Hogyan épül fel egy modern gazdasági szervezet? Van-e különbség a gazdasági és az állami szervezetek (bürokrácia) felépítése és működési módja között? Mi a különbség a nyugati és a távol-keleti gazdasági szervezetek között? Milyen szervezeti formák segítik elő a technológiai innovációt és az alkalmazkodást? Mit jelent a gazdasági termelés „rugalmassága”?

    11. Területi egyenlőtlenségek
    Milyen különbségeket fedezhetünk fel a nagyvárosi, városi és falusi életmód között? Mit jelent az urbanizáció fogalma? A városi és a vidéki lakóhely hogyan befolyásolja az emberek munkaerőpiaci, iskolázottsági és mobilitási esélyeit? Mi a szerepe a regionális integrációnak? Milyen regionális és urbanizációs különbségek léteznek ma Magyarországon?

    12. Technológiai fejlődés és társadalmi változások
    Hogyan változtatják meg az új technikai eszközök, fontos innovációk a mindennapi életet? A technológiai újítások milyen kulturális gyakorlatokat hívnak elő a társadalomban?  Miért különbözhet különböző társadalmak az innovációs képessége?

    13. Etnikai kötődés és etnikai konfliktusok
    Mi a szerepe az etnikai hovatartozásnak az emberek identitásában? Milyen előítéletek és konfliktusok alakulnak ki az etnikai különbségek mentén? Melyek a lemaradó etnikai csoportok a fejlett társadalmakban? Milyen a cigányság helyzete Magyarországon?

    14. A fogyasztói társadalom kialakulása
    Mikor alakultak ki a fogyasztói társadalmak és mit jelent ez a fogalom? Milyen következményekkel jártak a hatvanas évek nagy átalakulásai Nyugat-Európában? Milyen következményekkel járt a popzene megjelenése, a népszerű kultúra és a televízió elterjedése? Mit jelent az életstílus fogalma? Fogyasztói társadalom-e a mai magyar társadalom?

    15. A globalizáció és az információs társadalom megjelenése
    Milyen gazdasági és kulturális összetevőkből áll a globalizáció folyamata? Mit jelent a glokalizáció fogalma? Milyen következményekkel jár a digitális média megjelenése? Hogyan szerveződik az Interneten a globális civil társadalom? Információs társadalom-e a mai magyar társadalom?

    9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium)

    előadás

    10. Követelmények

    a.       A szorgalmi időszakban: ZH

    b.       A vizsgaidőszakban: a vizsga feltétele az aláírás megszerzése

    c.              Elővizsga: igény szerint

    11. Pótlási lehetőségek

    1 db pótzárthelyi, a pótlási héten egy további pótlási lehetőséget biztosítunk

    12. Konzultációs lehetőségek

    Az oktató fogadóórájában

    13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom

    S. Nagy Katalin: Szociológia.

    Andorka Rudolf: Bevezetés a szociológiába.

    Anthony Giddens: Szociológia

    14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
    Kontakt óra30
    Félévközi készülés órákra
    Felkészülés zárthelyire10
    Házi feladat elkészítése
    Kijelölt írásos tananyag elsajátítása
    Vizsgafelkészülés20
    Összesen60
    15. A tantárgy tematikáját kidolgozta
    Név:Beosztás:Tanszék, Int.:
    Janky Bélaegyetemi docensSzociológia és Kommunikáció Tsz.