Épületinformatika a gyakorlatban

2021. június 21.

A technológiai fejlődés, a növekvő igény a jobb energiahatékonyságra és fenntarthatóságra, az ezzel kapcsolatos szabályozás szigorodása, illetve az épületek által kínált kényelmi szolgáltatásokra vonatkozó elvárások emelkedése miatt a korábbinál sokkal inkább a figyelem középpontjába került az épületautomatizálás. Ahhoz azonban, hogy az épületekben lévő számos technológia és rendszer tényleg az elvárt eredményt hozza, szükség van ezek megfelelő összehangolására, ami komoly erőfeszítéseket és tudást igényel. A terület szakértőinek száma azonban nem annak mértékében nőtt, mint amit a piac igényelt volna, és ez napjainkra jelentős szakemberhiányt eredményezett. Ezen a helyzeten igyekszik változtatni a Schneider Electric a hazai egyetemekkel indított együttműködések révén. A társaság kiterjedt támogatást nyújt az intézményeknek új tananyagok és interaktív laborpanelek fejlesztésével, amelyek segítségével a hallgatók megismerkedhetnek a legújabb technológiákkal és gyakorlatot szerezhetnek azok alkalmazásában az épületautomatizálás, illetve az energiaelosztás és energiamenedzsment területén.

"Mind a képző intézmények, mind az ipari szereplők érdekeltek abban, hogy erős elméleti alapokon nyugvó, gyakorlatban használható tudást szerezzenek a hallgatók a képzés során. A megszerzett elméleti ismereteket a hallgatók már az egyetemi éveik alatt gyakorlati, szakmai ismeretekkel ötvözik a laboratóriumi mérések, gyakorlatok során. A BME mindig is üdvözölte az ipari partnerek azon törekvését, hogy támogassák a gyakorlati ismeretek átadását a képzés során a legújabb technológiák biztosításával" - erősített meg Dr. Ladányi József, a BME VIK Villamos Energetika Tanszék vezetője.

Teljes cikk