Tanszékvezető Pápua Új-Guineán

2015. július 8.

Kiss Péter, a BME VIK Villamos Energetika Tanszék adjunktusa jelenleg a Pápua Új-Guineai Műszaki Egyetem (Papua New Guinea University of Technology) vendég oktatója senior lecturer beosztásban. Az egyetem Pápua Új-Guinea második legnagyobb városában, a Huon-öbölben fekvő Lae-ben található, ami egyben az ország ipari központja is, innen indul az út több, mint száz éve a hegyek közé a bányákhoz – réz, arany, titán, egyéb fémek, valamint újabban földgáz, amit cseppfolyósítva szállítanak el – amelyek jövedelme képezi az ország gazdaságának alapját. Az egyetem Óceánia Ausztrálián kívüli részének vezető műszaki egyeteme, ahol közel háromezer diák tanul a különböző mérnöki és természettudományos szakokon. Az oktatói gárda harmada-fele külföldi egyetemekről jött vendég előadó a világ minden tájáról, a diákok 80-85 százaléka helyi, a többi a környező szigetvilágból (pl. Salamon-szigetek, Fiji) származik. Az egyetem idén ünnepli fennállásának 50. évfordulóját, vezetője egy Maastrichtból elszármazott mérnök ioktató, Dr. Albert Schram.

A Villamos- és Kommunikációs Mérnöki Tanszéken (Department of Electrical and Communication Engineering) jelenleg három szinten zajlik képzés. BSc-n a villamosmérnöki (Electrical Engineer) és mérnök informatikus (Computer Engineer) szakra lehet jelentkezni. Előbbi hagyományosan évtizedek óta elérhető, jelenleg két specializációval (villamos energetika ill. kommunikáció), utóbbi idén indult, az első diplomázók 2019-ben várhatók. A képzés nyolc szemeszteres, amiből az utolsó kettő a választott specializáción zajlik. A BEng (Bachelor of Engineering, a BSc-vel egyenértékű) mellett MPhil és PhD szinten lehet továbbtanulni. (Az MPhil a mesterszinttel egyenértékű képzés, de tantárgyak helyett egy egyéves kutatáson alapul, mint egy kisebb PhD. A BME-n is ismert MSc képzés villamosmérnököknek nincsen, csak más tanszékeken érhető el.) A tanszék vezetésével 2015. júniusával Kiss Pétert bízták meg, aki a helyieken kívül jelenleg két külföldit tudhat a csapatában: egy sri lankai professzort (Prof. Paul R. Hoole) és egy szintén sri lankai docenst (Dr. Kandasamy Pirapaharan), és jelenleg is keresnek külföldi oktatókat néhány féléves pápua új-guineai szolgálatra.

Gratulálunk!