A tájékozódás az emberi gondolkodás jól vizsgálható lenyomata

2020. február 28.

A BME VIK kutatói az emberi tájékozódás vizsgálatáról jelentettek meg nemzetközi publikációt.

„Többségünk összetett hálózati rendszerekben gondolkodva (pl. közösségi háló, tömegközlekedés) egyszerű módot választ a tájékozódáshoz: a világ részletekbe menő megismerése helyett annak egy kivonatolt részletét, ún. segédgráfot memorizál a sikeres navigáláshoz. Elemzéseink szerint egyénenként változó, hogy ki milyen hierarchikus útvonalat és struktúrát épít fel, majd alkalmaz az eligazodáshoz” – mondta Gulyás András, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Távközlési és Médiainformatikai Tanszékének (TMIT) tudományos főmunkatársa, miután műegyetemi szerzőtársaival írt értekezését a Nature Publishing Group Hoz tartozó Scientific Reports közölte. (A publikáció eredeti angol címe: The role of detours in individual human navigation patterns of complex networks, szerzői: Gulyás András - tudományos főmunkatárs, VIK TMIT; Bíró József – egyetemi tanár, VIK TMIT, Rétvári Gábor - tudományos főmunkatárs, VIK TMIT, Novák MártonKőrösi Attila és Heszberger Zalán – kutató, MTA-BME Információs Rendszerek Kutatócsoport, Slíz Mariann – habil egyetemi docens, ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet.)