FASTER!

2019. szeptember 16.

A hatékonyabb villamosenergia-elosztó hálózat kivitelezésén dolgozik a VIK új, Célzott Lendület pályázatot elnyert kutatói csapata és a kar egyik legjelentősebb ipari partnere.

„Kifejezetten az akadémiai felhívásra állítottuk össze kutatási tervünket, amelyben vállalati támogatónkkal karöltve dolgozunk együtt a jövő kihívásainak megfelelő, okos megoldásokkal felszerelt, innovatív, rugalmas, modern, magas színvonalú, folyamatos működést biztosító és minden eddiginél hatékonyabb hazai villamosenergia-hálózat megteremtésén, az ellátásbiztonság javításán, és az okos digitális technológiai megoldások széles körű megismertetésén” – foglalta össze az MTA-BME Lendület FASTER (Future Applications of Sustainable Transmission and distribution Energy Research) Kutatócsoport céljáról annak vezetője, Hartmann Bálint, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) Villamos Energetika Tanszék Villamos Művek és Energiaátalakítók Csoportjának egyetemi docense. A műegyetemi szakemberek az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.-vel közösen egy állapotbecslésre épülő moduláris eszközrendszer kialakítására vállalkoztak az elkövetkezendő 3 évben, amely lehetővé teszi az villamosenergia-elosztóhálózat megfigyelését, fejlesztését és a célzott vezérlés támogatását Magyarország teljes, 165.000 kilométeres vezetékhálózatának egy körülbelül 80.000 kilométernyi, jelenleg alacsony automatizáltságú, a lakossági fogyasztókat kiszolgáló részén. Elmondta még: szakembergárdáját olyan kutatókból válogatta össze, akikkel dolgozott már együtt korábbi projekteken, így a tagok az ott megszerzett és a vállalatoknál összegyűjtött ipari tapasztalataikat felhasználva igyekeznek sikerre vinni a programot.

Teljes cikk a bme.hu oldalon